Bezpečnost pitné vody z vodovodu

Jak je to ve skutečnosti s kohoutkovou vodou?

Je to necelý měsíc, kdy Potravinářská komora ČR vydala tiskovou zprávu, která zpochybňuje bezpečnost pitné vody dodávané veřejnými vodovody. Podle slov Potravinářské komory nemůže být kohoutková voda bezpečná, jestliže zůstává v nekvalitním vodovodním řádu se zbytky hormonů a léčiv. Své tvrzení však nedokládá žádnými důkazy.


Zajímavé také je, že právě pitná voda dodávaná veřejným vodovodem, je součástí drtivé většiny potravin vyráběných v ČR. Podle tiskové zprávy Potravinářské komory se tedy máme obávat i bezpečnosti českých potravin?

Pitná voda jakožto základní poživatina používaná denně k lidské spotřebě musí dle české legislativy splňovat přísné požadavky. Balené vody podléhají též přísným kritériím, co se složení týče, ale nejsou o tolik přísné jako voda z vodovodu. Pouze kojenecké vody, některé pramenité a přírodní minerální vody mají určité limity přísnější.

Potravinářská komora neobjektivně uvedla i informovanost o ukazatelích kohoutkové vody, která prý nemá stále složení. Obsah minerálních látek však mírně kolísá i v balené vodě. Spotřebitel má dle zákona právo být informován o aktuální kvalitě distribuované kohoutkové vody (rozbor chemické analýzy o přibližně 60 ukazatelích). U vod balených se však můžeme spolehnout pouze na informace uvedených na etiketě (max. 10 ukazatelů).


Nutno dodat, že kvalita veřejné pitné vody je pravidelně kontrolována, jak při výrobě, tak i jako konečný „produkt“ vytékající z kohoutku. Pravidelnost kontrol závisí na počtu zásobovaných obyvatel. Výsledky všech rozborů se zapisují do centrální databáze kvality pitné vody. Podle těchto výsledků dochází za posledních 10 let k mírnému zlepšování kvality pitné vody v ČR a při celkovém hodnocení je srovnatelná s vyspělými evropskými zeměmi. Podobné přehledy o kvalitě balených vod nejsou zveřejňovány.

Co se týče obsahu léčiv vyskytujících se v pitných vodách, jedná se o stopová množství, která se též pravidelně kontrolují a nepředstavují žádná zdravotní rizika. Polovina pitných vod v ČR je vyráběna z podzemních zdrojů, tedy riziko výskytu některých léčiv je zde podobné jako u vod balených.

http://www.bezpecnostpotravin.cz/stanovisko-szu-k-pitne-vode-z-vodovodu.aspx

Doplňující obrázky k článku


Diskuse k článku

0
před 5 lety Danah

Možná se ptám hloupě, ale může se běžný občan z ulice dozvědět analýzu pitné vody v jeho obci? Mají toto na starost hygienické stanice? Platí se za tuto informaci, na kterou má občan právo? Děkuji.

0
Obrázek uživatele Stana
před 5 lety Stana

O analýzu z vaší studny můžete přímo požádat hyg. stanici v okolí, službu platíte. Pitné zdroje by ale měly být kontrolovány pravidelně, zkuste o výsledky požádat. Jinak vše má své proti. Sice se tvrdí, jak je voda z vodovodu škvělá i lepší než balená, ale záleží na trubkách kterýmy vede, hormony které tam jsou žádný filrt zatím neodstranil, ani hliník apod. které tam jsou. Nutno dodat, že se testují jen některé látky a kovy, ne všechny které se tam vyskytují.

0
před 5 lety roman

Potravináská komise by měla spíš řešit zdravotní závadnost PET. Ftaláty atd. PET je ekologická katastrofa číslo 1. Doporučuji tento dokument. http://www.csfd.cz/film/275342-tapped/

0
před 5 lety Martina

Piji pouze vodu z kohoutku. Rizika zdravotni zavadnosti jsou mi zname, ale je to ekologicke reseni. Podle meho nazoru je to lepsi varianta nezli mrtva voda z PET lahvi. Hledam vhodny filtr na vodu. Mate s nimi zkusenosti? Mohli by jste mi, prosim, nejakeho vyrobce doporucit. Jake mate s filtry zkusenosti? Dekuji

0
před 5 lety Tomas

Ahoj Martino, také jsme před pár lety vylepšili kohoutkovou vodu vodním filtrem, který kombinuje technologie uhlíkového filtru, uv lampy a elektronického monitorování. Vícefázový aktivní filtr s lisovaným uhlíkovým blokem: Odstraňuje velmi účině více než 140 kontaminátů včetně olova a rtuti Odstraňuje velmi účině organické chemikálie Zlepšuje chuť a vůni vody Zachytává částice menší než průměr lidského vlasu Plocha uhlíkového filtru je 446 000 m2 UV lampa: Působí silou 80 milijoulů/cm2 UV světla ničí 99,99% bakterií a virů Inteligentní chip elektronického monitorování: Sleduje životnost UV lampy Upozorňuje na výměnu vložky filtru Při ceně vodného a stočného v Praze vychází filtr takto: Prvním rokem: 5,7 kč za litr už první rok se pořízením přístroje investice vrátí !!! Druhým rokem: 1,4 kč za litr Za období celkem cca 10ti let: 1,8 kč za litr Uhlíkový filtr je vytvořen z kokosového ořechu a neobsahuje žádné živočišné materiály ze zvířat. Je to skvělá věc, mohu jen doporučit z vlastní zkušenosti. Pokud by si měla zájem, mohu ti přeposlat nějaké materiály do emailu. a.business@seznam.cz

0
před 5 lety Martina

Tomáši, velmi děkuji za tvou odpověď. Určitě o další informace mám zájem. Voda je základem nejen našeho života, je potřeba si ji vybírat a hýčkat. Považuji usnesení Potravinářské komory za šíření poplašné zprávy. Nedodaly žádné důkazy...je v tom snad záměr třetí strany?

0
před 5 lety Radek

Nevím jak a kde dělaj testy vody z kohoutku, ale u nás na Proseku když si natočím vodu do flasky a po cca 30min si k ní následně přičichnu tak si připadám jako, když čuchám k přehnaně chlorovaný bazénový vodě, ale naopak v práci na Praze 10 v prumyslový zoně teče voda bez zápachu chloru. Takže je to jedniná voda kterou z kouhoutku piju doma jedine balenou pač se mi z toho zvedá kufr. Přeji hezký den

0
před 5 lety Bohyne.lovu

Dejvice dobrá. Palmovka a Hradec Králové - katastrofa.

0
před 2 roky Karel5

Proto jsme si pořídili filtr Berkey a nemusíme mít strach, co pijeme...

0
před 6 měsíci Mirek

Též mě zaujal filtr Berkey. Dost nad ním uvažujeme už jen proto, že je přenosný. Právě by mě zajímalo jestli není moc těžký...a jak často měnit filtry...

0
před 6 měsíci Emilie4478

Kolikrát se musí vyměňovat filtry u Berkey? Zase abysme pořád jen nevyměňovali filtry...

Text příspěvku

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 10 - 2


Přidat příspěvek