Antibiotika - jejich použití i možné hrozby

Stala se skoro všelékem v naší moderní společnosti. Je ale jejich použití bez rizik ?

Antibiotika: Ne tak rychle, doktore


Lékařský slib „v prvé řadě neuškodit“ by možná měl být přeformulován jako „v prvé řadě neudělat nic“. Lékaři, kteří nepředepisují antibiotika okamžitě v případech ošetření zánětu spojivek nebo infekcí horních cest dýchacích, zjišťují, že se pacientům vede právě tak dobře, a navíc bez jakýchkoliv vedlejších účinků antibiotik.

Nový výzkum odhalil, že s antibiotiky nebo bez nich, zdá se, že běžná a drobná onemocnění trvají stejnou dobu, a také s podobnými nepříjemnými projevy nemoci.

Jediná výhoda léčby antibiotiky je ta, že může zabránit komplikacím. Avšak ten risk u většiny běžných onemocnění je tak malý, že vedlejší účinky léků převládají nad užitkem. Vedlejší účinky antibiotik jako jsou nevolnost, zvracení, průjem nebo vyrážka, jsou všeobecně rozšířené, a zbytečné předepisování těchto léků k tomu navíc zhorší problém odolnosti vůči nim.

V jedné výzkumné studii byl sledován rozvoj oční infekce u 307 pacientů s akutním zánětem spojivek. Jedné skupině byla okamžitě podána antibiotika v očních kapkách, druhá skupina byla ponechána bez medikace, zatímco u zbytku sledovaných osob byla zahájena léčba antibiotiky až 3 dny po návštěvě u lékaře. Nebyl zaznamenán žádný rozdíl mezi pacienty s okamžitou léčbou a zpožděnou léčbou antibiotiky ve smyslu závažnosti a doby trvání onemocnění. Ačkoliv skupina se zpožděnou léčbou užívala méně očních kapek.

Je to vzorový jev, který se opakuje u široké škály běžných drobných onemocnění. Předešlé studie zjistily, že pozdní nebo snížené množství užitých antibiotik nevedlo k žádným rozdílům v uzdravení dětí s akutním zánětem středního ucha, ušních infekcí nebo u pacientů s infekcemi horních cest dýchacích, jako např. rýmou.

Zdroj:British Medical Journal

Znečištění životního prostředí léky je příčinou vzniku superbakterií, odolných k antibiotikům


Výroba antibiotik napomáhá vytvořit generaci „superbakterií“, které jsou imunní vůči lékům, a která mohou rozpoutat globální epidemie neléčitelných nemocí.

Odpad při výrobě antibiotik a dalších léků znečišťuje řeky v Indii, kde se mnoho těchto léků vyrábí, a vytváří generaci bakterií, které jsou odolné vůči všem antibiotikům.

Je ionií, že výroba léků může být důvodem vzniku celosvětové epidemie infekčních nemocí, říkají výzkumní pracovníci z Univerzity v Goteborgu ve Švédsku.

Zdroj: PLoS One, 2011

Lékaři stále předepisují antibiotika na „špatné nemoci“


Lékaři to ještě nepřekonali- pokračují ve vydávání receptů na antibiotika na zdravotní problémy, na které tyto léky nepomáhají, jako např. kašel nebo zánět vedlejších nosních dutin (sinusitis). A přibližují tím katastrofický scénář vývoje superbakterie odolné vůči antibiotikům.

Jen v samotné Velké Británii lékaři vydávají ročně kolem 1,6 milionu zbytečných receptů na antibiotika, v ceně 8,4 milionů liber. Odhalil to nedávný výzkum.

Antibiotika nedělají absolutně nic, aby usnadnily průběh nemocí, způsobených viry, navíc pomohou nárůstu problému s odolností vůči antibiotikům.

Výzkumný tým z Univerzity v Cardiffu sledovali nadužívání antibiotik v ordinacích 68 praktických lékařů. Když byli praktičtí lékaři poučeni o druhu nemocí, pro které je předepsání antibiotik vhodné, počet jimi vydaných receptů klesl o 5,5 %, ve výsledku bylo ušetřeno 830 liber za jednu ordinaci. Kdyby tato úspora byla extrapolována na celou Velkou Británii, činila by 8,4 milionů liber.

Zdroj: British Medical Journal, 2012

Hrozba dalšího růstu superbakterie z důvodu ukončení kontroly nad antibiotiky v krmivech pro zvířata


Superbakterie hrozí opět více, protože bylo rozhodnuto ukončit zdravotní regulační dozor nad povinným omezením v používání antibiotik v krmivu pro zvířata.

Americký úřad pro potraviny a léky, FDA , říká, že nemá zdroje na to, aby vymáhal dodržování hladiny antibiotik v živočišných krmivech, ale místo toho chce, aby zemědělské a farmářské podnikání dobrovolně sledovalo a dodržovalo rozumné a bezpečné používání.

Dokonce i když FDA působil jako policajt, 80 % všech antibiotik, prodaných v USA , se dostalo do krmiv pro zvířata, což nakonec vstupuje do potravinového řetězce. jak jsme uvedli nedávno, 7 % masa je infikováno MRSA (multidrug resistant Staphylococcus aureus) odolným vůči antibiotikům a přispívá k evoluci superbakterie.

Jako ústupek skupinám, protestujícím proti ohrožení zdraví, vyhlásil FDA o několik dní později, že zavádí přísná omezení pro užívání cefalosporinu, speciální skupiny antibiotik, která jsou rutinně injekčně vpravována do vajec, a používají se také k léčbě infekcí u skotu. V roce 2008 vyhlásila FDA úplný zákaz cefalosporinu u skotu, avšak po obrovské bouři protestů farmářů a podnikatelů v zemědělství návrh opět stáhla.

Použití cefalosporinu je však malé v porovnání s penicilinem a tetracyklinem, dvěma nejrozšířenějšími antibiotiky, dávanými do živočišných krmiv a vody na farmách.

Zdroje: ANH-USA,New York Times, 2012. FDA Federal Register.

Diskuse k článku

0
Obrázek uživatele Danah
před 7 lety Danah

Chtěla bych se zeptat na vaši zkušenost, jestli doktoři předepisují nebo aspoň doporučují koupit vitamin B nebo tu směs B-komplex, když předepíšou antibiotika, a ta jsou čím dál silnější.

0
Obrázek uživatele karča
před 7 lety karča

Kdepak. Nedoporučují nic. Jeden ze sta, kterému na pacientovi opravdu záleží, poradí aspoň u dítěte užívat společně s ATB také probiotika. Nejsou tato lepší k obnovení střevní flóry (alespoň u dítěte) než vit. B?

0
před 7 lety Danah

Karčo, myslela jsem si to. Nemůžou si za informaci říct prachy, tak radši mlčí. Probiotika jsou fajn, jistě. Právě také pomohou syntetizovat vit. B.

0
před 7 lety Karel

Toto je velice rozsáhlé téma. Faktem je, že se antibiotik děsivě zneužívá na všech úrovních, a to hlavně za účelem zisků s krátkodobou prozíravostí (ostatně jako vše). Já osobně jsem měl před týdnem problémy právě s čelními dutinami. Sám sobě jsem byl nejdříve lékařem, užíval jsem skoro "zaručené" kapky Sinupret, lokty do vody, atd., ale po 9 dnech jsem musel jít na ORL, kde jsem prodělal konvenční léčbu: výslech, RTG a byla mi předepsaná antibiotika a kortikoidní nosní kapky. Bolest čela odezněla asi za tři dny, na nosní kapky jsem se víceméně vyprdl. Zeptal jsem se doktora, zda-li se tato věc dala řešit i jinak než antibiotiky. I přes dobrou sdílnost doktora, jsem na tuto otázku nedostal jasnou odpověď, spíše se jednalo o grimasu, vyjadřující: "Jo i ne, to je těžké, raději jsem neriskoval". Těžko říci, zda-li by tento potvrzený zánět odezněl sám a stejně rychle. Zde je na místě velký vzorek lidí, jak je uvedeno v článku. Co z toho ale, když negativní fakta jsou známa, ale členové FDA a jiných institucí, jsou spřízněny s korporacemi, mající z aplikace antibiotik prospěch?!? A tak je to se vším. Již nějakou dobu se zabývám zdravou výživou ve smyslu "co mám vlastně jíst" a nenacházím správnou odpověď protože všude je něco. Od genetických machinací, přes antibiotika, hormony, hnojiva, pesticidy, nadprodukci, roztoči na nesiřených, sušených potravinách až po BIO kontroverzní témata poukazující na náchylnost BIO produktů k plísním. Osobně nevidím jiné východisko, než si vše pěstovat sám, jenomže kde vzít např. neupravované osivo a vůbec půdu, když bydlím v bytě? To jsme dopadli - novodobí otroci! Slepá ulička ve všech směrech. Lépe už to nemohou mít podchycené. Lidi mějte se dobře.

0
před 7 lety Danah

Karle, to je přesné. Na co člověk sáhne, to ve jménu zisku zmrší. Televizní reklamní masáž nažene lidi do lékáren v domnění, že dělají pro své zdraví to nejlepší. Zdraví si zničí a ještě za to zaplatí. Ostatně naše medicína je hlavně amputační a transplantační. Když tvrdím, že nás naše vlády nenávidí, je to podloženo faktem, že orgány pro kontrolu léčiv a pro kontrolu potravin mají pod palcem vlády. To jsou státní kontrolní orgány, jak v CR, tak v USA, v Evropě, všude... proto např. ta svinstva v jídle určeném dětem...atd.

0
před 7 lety hana

Dobrý den, občas to bez antibiotik bohužel nejde, ale co se týče vit.B, tak skutečně je lépe brát buť probiotika, ale je lepší spíše ke konci léčby neb antibiotika, zvláště jsou-li širokospektrální zabíjí i tyto nově dodávané probiotika a nebo "živé" jogurtové kultury ať už v podobě jogurtu nebo nápoje

0
před 7 lety kamila

Zkusila jsem loni přírodní antibiotika a musím zaťukat - po těch z lékárny jsem šáhnout už nemusela.... http://www.qelife.cz/stredisko/eshop/0/3/5/61-Eunike-SILVER-ocista-organismu-detoxikace-chlorela-chlorella

0
před 7 lety Karel

Chlorellu a Mladý ječmen užívám denně a užíval jsem jí i v době, kdy jsme měl výše popsané problémy s vedlejšími nosními dutinami (které mám buhužel i nadále). Tím nechci tyto super potraviny hanit, to je pouze pro informaci.

0
před 7 lety Janka

Hano, vy jste typický ovčan, který snad věří reklamám, že v těch věcech, které koupíte v běžném obchodě, je opravdu něco živého :D Ano, bez antibiotik to opravdu vždycky jde. Karle, doporučuju vitariánskou stravu. Za poslední rok jsem toho načetla kvanta o výživě, chodila na přednášky a následně vyzkoušela na sobě. Je to podle mě jediný lék na všechno. Aspoň mně to pomohlo k výlečení zdravotních problémů, které mi doktoři už několik let léčí a nejsou schopni výlečit. Měla jsem toho několik - skoro až pravidelné akutní záněty dýchacích cest, různé nekonečné gynekologické problémy. Všechno teď odešlo a už se několik měsíců nevrátilo. Když čas od času zhřeším nevita jídlem, další dva až tři dny to poznam pocitem zahlenění a únavy (což je aktuálně stav většiny lidí, jen to nemají s čím porovnat, tak neví, že jsou "nemocní"). Mimochodem i celulitida mi začala mizet :)

0
Obrázek uživatele vercounek
před 7 lety vercounek

Jana: nechci hanit vitariánskou stravu, ale připadá mi to trošičku jako další extrém. Stačí vynechat ptraviny co škodí nejvíce a antibiotika už člověk nepotřebuje vůbec :)

0
před 7 lety medova

Jsem zásadně pro alternativní medicínu a lékaři až už to jinak nejde. Naštěstí bylinky atd. jsou zázračné. Ale myslím že jak tu všichni píšete co komu pomáhá a někomu zase ne, je jen o tom ,že každý jsme jiný a každý máme jiné nemoci a každému pomáhá něco jiného.Takže by se nemělo srovnávat komu co pomohlo.

0
před 7 lety Danah

To medova: Přesně tak, každý jsme jiný a to i doktoři připouštějí, ale hned vzápětí každého léčí totožným lékem, který zrovna frčí a je nutno ho pustit mezi lidi.

0
před 7 lety Karel

Ahoj lidičky. Vitariánská strava mě zajímá a pozvolna se k ní dostávám. Jenomže mi zkuste poradit, jak a kde mám shánět suroviny - ovoce, zeleninu, semena, ořech, atd., které jsou zaručeně z ekologického zemědělství, denně toho mít tolik, abych vyačkal alespoň 1,5 l šťávy (3 lidi) a navíc mě to nezrujnovalo? Ví někdo jak na to??? Nejsem z Prahy, abych mohl využívat nějaké "bedýnkové" služby. PS: Zánět dutin je pryč i bez dalších antibiotik :)

0
před 7 lety Tom

Problém je, že lékaři rutinně předepisují "nejsilnější" verzi daného antibiotika (tzn. s největším obsahem účinné látky) na všechny druhy problémů, než jak bývá doporučeno v příbalových letácích výrobce. Silně pochybuji, že se tak děje na základě klinické praxe a zkušenosti, že třeba nějaká "síla" ATB v rozporu s klinickými zkouškami výrobce nezabírá tak, jak by měla. Samotnému výrobci se tento postup hodí, protože prodá více. Jaký to má ovšem vliv na vývoj rezistence, to si netroufám odhadnout.

0
před 7 lety Anča

.. Ale o druhé straně věci se už nikdo nezmíní, to je směšný. Víte třeba, že penicilin je jediné ATB, které nemá nežádoucí účinky? (tedypokud nejste alergičtí, ale to je zas něco jiného) a že působé jen na úrovni buněčné stěny, ne na úrobni DNA jako ostatní ATB (třeba tetracyklin), tímpádem je mnohem šetrnější k našim vlastním buňkám? :) Tímto vás nechci nějak přesvědčovat, že užívání je správné a jediné správné, ale chci na vás apelovat, ať si vždy zjistíte i druhou nebo třetí atd. stránku problému. Hetký den

0
Obrázek uživatele Monika
před 7 lety Monika

Tak jsem dnes také dostala antibiotika. Zkusila jsem to bez nich, ale nedopadlo to. Obsahují ( mimo jiné ) dvě barviva škodlivost 5 + 3. Netuším, proč musí být dobarvované.

0
před 7 lety Danah

Moniko, je to proto, aby ses zase brzo do ordinace vratila. o)))Promin,nechci si delat legraci z vaznych veci. Zrejme je mnoho lidi,co uziva mnoho leku a polykaji radsi barevne nez bile. To je jako kdyz se hodne lidi prizna, ze nepozre nic horkeho nebo jinak nechutneho, a na to vyrobci hraji: kdyz to ochutime a nabarvime, lidi toho koupi a snedi mnohem vic. A tak mame chemikalie ve vsem,i tam,kde by byt vubec nemusely.

0
Obrázek uživatele Lucka
před 7 lety Lucka

Jojo, lékaři v době antiky byli hodnoceni dle počtu zdravých lidí. Čím více měl lékař ve své evidenci zdravých lidí, tím byl váženější. Dnes je lékař ohodnocen dle počtu nemocných lidí=/ A možná, kdyby se o nemocech tolik nemluvilo, lidé by byli zdravější:)

0
před 7 lety Danča

ATB nejsou jen špatná, mnohé průzkumy, zvláště u astmatiků a lidí s chopn, dokázaly, že např. makrolidy modulují a zlepšují funkci imunitního systému např. zde http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17254499 u lidí s chladýdiovou inf. se potom používá tyv. Wheldonův protokol, který je ve zkratce o ročním braní atb a antiparazitik... Rostlinný přípravek CHlamydil byl studován v ordinacích imunologů, ale bez efektu.

0
před 7 lety Danah

Pokud se brani leku povazuje za neco normalniho, co patri k zivotu, je nekde neco spatne.

0
před 7 lety Hana

No vidíte, já také X-let věřila doktorům a behem týdne, kdy jsem začala brát čínské houby přestal můj problém, houbami se léčit vše!!!! MRL houby jsou to...

0
Obrázek uživatele veru.red
před 5 lety veru.red

Naprosto souhlasím k antibiotikům je potřeba užívat nějaké probiotika, slouží k obnově střevní mikroflory. Když jsem brala ATB tak jsem k nim trpěla na průjmy a nebo zvracela. Mám už vyzkoušeno, že pokud užívám ATB tak k nim beru biopron tak jsem bez problému, není mi zle a snáším je dobře.

-1
Obrázek uživatele
před 4 roky

V dnešní době se do antibiotik i do vitamínů přidávaj geneticky modifikované konzervanty např. kukuřičnej škrob a proto je lepší se těmto látkám vyhnout.  GMO je v dnešní době asi v 90 procentech potravin a bude asi hůř. Farmaceutické loby nezná mezí a zdravotní stav obyvatelstva je nezajímá. zajímá je jen jejich vlastní zisk.

0
před 4 roky Dana

No já osobně si myslím, že antibiotika by sem ěli dávat, až ve chvíli kdy není zbytí, ne jako když mi vykládala kamarádka, že její malý má už po3 za půl roku atb na vyrozu. Myslím si, že se tím akorát tomu dítěti ničí imunita. Nicméně jsem slyšela že když užíváte atb, mě se to zrobna týká, protože jsem chytla hnisavou angínu takže atb museli být. No prý by se měla nějak posílit mikroflora střev. Znáte holky některá nějaký Biopron Premium? Užíváte někdo?Verčo ty píšeš o biopronu ale nepíšeš jaký použáváš, zda jde o ten co o něm mluvím. Můžeš mi poradit, zda do toho jít?

0
před 4 roky Petra

Dobrý den, já se teď zrovna rozčiluji nad ím, že doktorka dala mé 6 leté dceři zase antibiotika až letos po 3. Nevím zda se mám ypůsobům léčby doktorky postavit a říct jí že si nepřeji aby to pořád cpala,nebo jestli mám raději úplně změnit pediatra. Doma se stravujeme celkem zdrav, bydlíme na vesnici takže máme poměrně dost věcí z vlastních zdrojů hlavně v sezoně ovoce a zeleninu. ale je pravda, že na podzim a v případě antibiotik až přidávám malé Bipron Laktobacily. Takže Dany asi to bude podobné jako to tvoje Premium. Nám to doporučila lékárnice, tak jsem na ni dala. jinak přes zimu si moc rádi dělám šťávy z odšťavňovače.

0
před 4 roky kaka

Tak to já jsem onemocněla cca 12 dní před plánovanou operací, pan doktor to věděl, ale i přes to si byl jistý, že to nic není, že to vyležím s modafenem, čajíčkama a Levoprontem. Bohužel už 8 den ležím s teplotou, je mi sakra mizerně a termín operace se blíží. Navíc jak jsem již zmiňovala medikaci, tak mi zvolil nevhodnou i přesto, že jsem mu řekla, že odkašlávám,což se ty kapičky nesmí üžívat při produktivním kašli. Již mám snězeno všech 24 modafenů co bylo v krabičce, celou lahvičku kapiček a sama jsem si naordinovala alespoň kapičky na odkašlání.Tak moc děkuji panu doktorovi, že mě nechal trpět a navíc zřejmě to bude bez operace, tak ten nezhoubný nádor mi možná vyndají za další 4 měsíce, až se dostanu na řadu.

0
před 4 roky Marketa

Ahoj Hani,co je to za zazracne cinske houby?

0
před 4 měsíci Vendula

Dobrý den přeji, prosím o vaše názory a rady... Čeká mě léčba ATB. Dr. samozřejmě doporučuje probiotika. Ráda bych si ale koupila nějaká, která v sobě mají i vitamíny... koukala jsem se na net a zaujaly mě tyto vitamíny s probiotickou složkou - http://www.bion3.cz/ Zkušenosti?

0
před 3 měsíci Helena

Vendulo, obecně ti povím, že ty Bion3 vitamíny jsou velmi dobré. Mají v sobě perfektní složení. Třeba ten Bion3 imunity má v sobě složku vitamínů, minerálů a probiotik. Takže skvělá volba!

0
před 2 měsíci Klára

Vážení, na Bion3 nedám opravdu dopustit. Přes zimu jsem brala Imunity a teď teda beru vital - http://www.bion3.cz/produkty-bion3/#vital Ty jsou svým složením skvělé na boj s jarní únavou... Určitě doporučuji!

0
před 4 týdny Ivanka

Kláro, jak dlouho ten Bion3 berete? A není na toto období lepší brát ten vital? Sama totiž hledám vhodné vitamíny...

Text příspěvku

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 7 - 3


Přidat příspěvek