Většina českých jablek nesmí kvůli EU do prodeje

Může za to legislativa, která určuje přesné parametry, jaké musí ovoce a zelenina splňovat.

26125X450X338-bNuSuq.jpg


Letos se v českých sadech urodila spousta kvalitních a zdravých jablek. Kvůli nařízení Evropské unie, podle kterého je zakázáno prodávat nestandardní ovoce a zeleninu, nelze většinu z nich prodávat. Právě pro jablka platí zvláštní opatření týkající se velikosti plodů.

Jednoduše – malá jablka se nesmí dostat k zákazníkovi.

Díky tomuto opatření zůstane spousta jablek nesklizených, v lepším případě půjdou na výrobu moštů či jiných produktů z jablek. Paradoxem je, že právě čerstvá nezpracovaná jablka se všeobecně považují za základ zdravého stravování

Zákaz uvádění nestandardních jablek do oběhu se přímo týká farmářských trhů, ale také obchodních řetězců. Ty dají raději přednost produkci dovážené ze zahraničí, u které je větší jistota, že vyšlechtěné odrůdy budou spadat do určených parametrů. To samé platí i pro dodávky jablek do školních jídelen.

Pěstování jablek, které je tolik typické pro Českou republiku, se tak díky EU stává pomalu přežitkem. Místo čerstvých, šťavnatých a sladkých plodů budeme nuceni konzumovat nepřirozené a mdlé chuti.

Nelíbí se vám toto opatření?

Zajděte na nejbližší farmářský trh a podporujte místní pěstitele nehledě na velikost! :)

Můžete tak učinit třeba 9. – 10. října v Praze při „Jablečných slavnostech na Jiřáku“. K vidění bude až 70 starých českých tradičních odrůd, které se již v současné době nepěstují.

Více info o akci

Zdroj

Diskuse k článku

Zatím nebyl přidán žádný komentář

Text příspěvku

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 8 - 2


Přidat příspěvek