Tajemství jménem minerální voda

Co se skrývá pod tímto názvem a jak je pro nás prospěšná?

voda obr.png

 

Už jsme psali nějaké zajímavosti o vodě v lidském těle a její nutnosti pro zdravý život: http://www.zdravapotravina.cz/clanky/zajimavosti-o-vode

Dnes se konkrétně podíváme na minerální vody.

Spousta lidí nazývá většinu balených vod „minerálka“. Nicméně se nejedná o správný název. Dle vyhlášky č. 275/2004 Sb. (o požadavcích na jakost a zdravotní nezávadnost balených vod a o způsobu jejich úpravy) rozeznáváme několik druhů balené vody: přírodní minerální, pramenitá, kojenecká a pitná. Mezi jednotlivými druhy je velký rozdíl. O jaký druh balené vody se jedná, poznáme na obale. Vedle běžného obchodního názvu MUSÍ být vždy uvedeno, zda je voda minerální, pramenitá, kojenecká či „jen“ pitná.


Co tedy je minerální voda?

Minerální voda je získána ze zdroje přírodní minerální vody (PMV), o kterém bylo vydáno osvědčení, popř. certifikát, a to podle lázeňského zákona. Dále se může jednat o zdroj uznaný v jiném členském státě Evropské unie.

Doplňujícím údajem, jehož uvedení na etiketě není povinné, je označení balených PMV podle obsahu rozpuštěných látek. Např. označení „obsahuje sírany“ znamená, že obsah síranů je vyšší než 200 mg/l. V případě fluoridů na 1,5 mg/l dokonce musí být uveden, že není vhodná pro pravidelnou konzumaci u kojenců a dětí do 7 let (např. Hanácká kyselka). Některé jsou zase poměrně dobrými zdroji vápníku, který podle odborných publikací je ekvivalentní s využitelností vápníku z mléka a mléčných výrobků. Nicméně by neměly být plnou náhradou mléčných výrobků, protože již neobsahují bílkovinu a další vitamíny či minerální látky.

Z hlediska zařazení PMV do pitného režimu se pro běžnou konzumaci doporučují jen slabě mineralizované PMV (obsah látek mezi 50-500 mg/l). Vody s vyšším obsahem látek jsou vhodné pouze pro doplnění a zpestření pitného režimu. Vody s obsahem látek vyšším než 5000 mg/l by měly být užívány jako lék, tedy po omezenou dobu. Mezi nejznámější PMV na našem trhu patří Mattoni, Magnesia, Dobrá voda, Hanácká kyselka, Korunní, Ondrášovka, Poděbradka. Vyšším obsahem hořčíku je charakteristická Magnesia, vysoký obsah sodíku najdeme v Poděbradce a Hanácké kyselce (tu by ale neměli pít lidé, kteří by si měli hlídat nižší příjem soli/sodíku). Naopak nízké hodnoty sodíku jsou typické pro Dobrou vodu, Magnesii a Ondrášovku. Vyšší hodnoty vápníku najdeme u Hanácké kyselky, Ondrášovky a Poděbradky.

A samozřejmě PMV by měly být konzumovány v jejich přirozené formě – tedy nesycené oxidem uhličitým, neochucené a neslazené.

voda1.png


voda2.png

Diskuse k článku

0
před 2 roky Helen Meckur

Všechny vás srdečně zdravím, V Rusku vědci přišli s kódovanou vodou. Do čisté vody se zadá kód zdravého orgánu. Mají to patentované. 450 certifikací Bude se otevírat celá Evropa.V Soči se oficiálně otvírá v listopadu,objednávky jsou k dispozici do 10 dnů.Po otevření bude sklad v české republice,kde je možnost mít objednávku do tří dnů. Na výběr Oči, kůže, vlasy, játra, srdce,cévy,imunita,mozek,kosti,svaly,zuby,slinivka,žlučník,ledviny,nadledvinky,ženské orgány,pánské orgány, přes 30 produktů včetně onkologie.Další budou postupně přidávány. Pro informaci: Vědci našli způsob, jak přenést do očištěné vody paměť mladých zdravých buněk lidské tkáně, i vlastností a struktury vodních, léčivých a rostlinných tkání. Působení vody a převod vlastností s názvem "Health Matrix" (tedy přítomnost slova v názvech Matrix). Tato voda v kontaktu s lidskou tkání, donutí živé buňky vnímat životní prostředí, jako mladou a zdravou tkáň, tak ,aby se přizpůsobily těmto podmínkám - chovat se jako buňky zdravé tkáně. Tím se zvyšuje buněčná imunita a regenerační schopnosti tkání. Zajímavost pro Vás- spokojená klientela, finanční dostupnost všem,opravdu účinné. Pondělí - 18.00 web prezentace speaker Pavel Drechsler link http://www.gvolive.com/conference,powermatrix Úterý - 18.00 webinář o produktech speaker Jana Moravcova link http://www.gvolive.com/conference,powermatrix Čtvrtek - 18.00 web prezentace speaker Petra Hamackova link http://www.gvolive.com/conference,powermatrix Registrace je zdarma http://lk.powermatrix.ru/do.control/link/nebeskacesta#reguser Mohu vás také přidat do Facebookové skupiny registrovaných,,.a do skype skupiny také. S pozdravem Helen meckur tel.:773742489,skype-helen.meckur

Text příspěvku

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 5 + 6


Přidat příspěvek