Nebezpečná látka v dětské ovesné kaši ze Švýcarska v síti "dm-drogerie"

  • Publikováno:

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) obdržela prostřednictvím systému rychlého varování (RASFF) notifikaci o nebezpečné potravině na území ČR. Jedná se o dětskou ovesnou kaši Alnatura 4- zrnná nemléčná obilná kaše, 250 g, výrobní šarže 14.152.1 s datem minimální trvanlivosti do 30. 11. 2015, výrobce: Holle Baby food GmbH, Baselstrasse 11, Riehen, Switzerland. Laboratorní analýza zde zjistila přítomnost látky atropin. Atropin se řadí mezi tropanové alkaloidy, což jsou látky ve vyšších koncentracích pro člověka toxické. Analýza u této šarže prokázala přítomnost atropinu v množství 12,1 mikrogramů na kilogram (μg/kg).

Zásilka se závadnou šarží byla z Německa do ČR dodána v množství 1 296 ks a to do centrálního skladu společnosti „dm-drogerie markt s.r.o.“ odkud byla dodána do poboček uvedeného řetězce.

Prodejce už zahájil stažení z oběhu všech šarží s označením data minimální trvanlivosti do 30. 11. 2015, přičemž v současnosti je potvrzeno stažení celkem 972 ks. Inspekce s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení sankce.

SZPI doporučuje všem spotřebitelům, kteří mají uvedený výrobek doma, aby jej nekonzumovali.


http://www.bezpecnostpotravin.cz/nebezpecna-latka-v-detske-ovesne-kasi-ze-svycarska-v-siti-dm-drogerie.aspx#html_editor_just_inserted